• Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów z j.angielskiego

• 07.01.2024 19:22
      • Konkursy zawsze mobilizują do większego wysiłku i przyczyniają się do samorozwoju. Nasi uczniowie bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego chętnie podejmują rywalizację, nie tylko w obszarze sportowym ale i edukacyjnym.
        Wręczenie nagród i dyplomów w konkursach z j.angielskiego zorganizowanych w ramach projektu JĘZYKI OBCE KLUCZEM DO SUKCESU, odbyło się 13 października, podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

• W konkursie "Picture Dictionary" dla uczniów kl. I-III laureatami zostali:
        - Artur Chmura
        - Wiktor Dziędzioł
        - Joanna Syrek
        a wyróżnienia: Szymon Budnik i Zofia Rachwał.

W konkursie "The Big Challenge" dla uczniów klas IV-VI zostali wyłonieni następujący laureaci: Olaf Pająk, Zuzanna Biłas i Karol Syrek, Sylwia Potyrała.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a laureaci nagrody rzeczowe.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW NA ŚCIEŻCE SAMOROZWOJU!

EN

Competitions always motivate for greater effort and contribute to self-development. Our students are well aware of this, so they willingly engage in competition, not only in the sports but also in the educational field. The award ceremony and presentation of diplomas for English language competitions took place on October 13 during a ceremonial assembly on the occasion of Teacher's Day.

In the "Picture Dictionary" competition for students in grades I-III, the winners were:

• Artur Chmura
        • Wiktor Dziędzioł
        • Joanna Syrek

Special mentions were given to Szymon Budnik and Zofia Rachwał.

In "The Big Challenge" competition for students in grades IV-VI, the following laureates were selected: Olaf Pająk, Zuzanna Biłas, Karol Syrek, and Sylwia Potyrała.

All participants received commemorative diplomas and small gifts, while the laureates received material prizes.

HEARTY CONGRATULATIONS AND BEST WISHES FOR FURTHER SUCCESS ON THE PATH OF SELF-DEVELOPMENT!

GALLERY