• Nasz Patron - gen. Ignacy M. Kruszewski

      • Ignacy Marceli  Kruszewski urodził się 6 stycznia 1799 roku w Lusławicach. Kształcił się w Korpusie Kadetów w Kaliszu, który ukończył w 1815 roku. W maju 1816 roku zaciągnął się do pułku strzelców gwardii konnej w świeżo sformowanym właśnie po Kongresie Wiedeńskim wojsku polskim.

        W sierpniu 1818 roku mianowany został podporucznikiem, a od 1820 roku został adiutantem generała Kurantowskiego. W roku 1825 awansował do stopnia porucznika. Wiadomo, że brał udział w tajnych organizacjach działających na terenie Królestwa Polskiego, lecz nie jest to udział udokumentowany.

        Po wybuchu powstania listopadowego był początkowo adiutantem generała Chłopickiego i przy jego boku brał udział w bitwie grochowskiej. Następnie był kolejno adiutantem generałów M. Radziwiłła i Jana Skrzyneckiego. Szybko awansował. 6 lutego 1831 roku uzyskuje stopień kapitana, 6 kwietnia  majora a 15 maja w czasie wyprawy ostrołęckiej awansowany został do stopnia podpułkownika. Za męstwo odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W czerwcu otrzymał dowództwo 5 pułku ułanów. W starciu pod Młynarzami rozbił zgrupowanie rosyjskich dragonów, co zdecydowało o jego awansie na pułkownika w lipcu 1831 r. W końcowej fazie powstania pułkownik Kruszewski przeszedł do II Korpusu generała G. Ramoriny, dowodząc w ostatnich tygodniach przed upadkiem, brygadą jazdy.

        Po upadku powstania, w 1832 roku, udaje się wraz z innymi powstańcami do Belgii. Tak pisze o tym w swoich pamiętnikach: „W kwietniu 1832 roku wszedłem w służbę belgijską, zastrzegając sobie u króla Leopolda I wolność pozostania zawsze wiernym sprawie Polski w mych uczuciach i dążeniach”. W Belgii organizował jazdę oraz policję, za które to zasługi uzyskał stopień generała.

        W 1848 roku generał Kruszewski był planowany na dowódcę zrywu narodowego w Poznańskiem. Przybył nawet do obozu powstańców w Miłosławiu, ale ostatecznie wycofał się i dowództwa nie przyjął. Kilka lat później, w 1852 roku odszedł z armii belgijskiej na skutek wrogiego działania dyplomacji rosyjskiej.

        Osiadł w Galicji, gdzie zakupił majątek Łazany w pobliżu Wieliczki. Tu zastały go styczniowe wydarzenia 1863 roku. Mimo iż był przeciwny powstaniu, włączył się w działania wojenne. Objął urząd Dyrektora Wydziału Wojny. Na początku kwietnia 1863 roku został aresztowany przez władze austriackie i osadzony na zamku w Krakowie. Po kilku miesiącach więzienia został wydalony z granic Austrii i dopiero osobista interwencja króla Belgii Leopolda I pozwoliła mu wrócić do Krakowa. Wtedy to zakupił majątek Gogołów i tu spędził ostatnie lata życia. Zmarł 25 grudnia 1879 roku w Gogołowie i jest pochowany na tutejszym cmentarzu.

      • 21.5.1985
        • Wizyta Ambasadora Belgii

          Wizyta Ambasadora Belgii

          Fotorelacja: Wizyta Ambasadora Belgii w Naszej Szkole

          Dzień 4 września 2021 roku przejdzie do historii szkoły jako niezwykle ważny. To tego bowiem dnia  do Gogołowa przybył ambasador Królestwa Belgii.

          W sobotnie przedpołudnie w budynku ZS w Gogołowie odbyło się spotkanie pana ambasadora Luc Jakobs’a oraz jego małżonki- pani Anne Blontrock z uczniami i pracownikami szkoły, władzami gminy Frysztak- wójtem p. Janem Ziarnikiem i sekretarzem p. Haliną Kolanko, dyr. ZOEAS-u p. Marcinem Jakubowiczem, radnymi wsi Gogołów i zaproszonymi gośćmi.

          Po serdecznym powitaniu przez dyr. szkoły p. Tomasza Laskowskiego, wójta gminy p. Jana Ziarnika i Samorządu Uczniowskiego, głos zabrał pan Ambasador, który podziękował uczniom, nauczycielom, mieszkańcom Gogołowa i władzom samorządowym za pamięć o generale Ignacym Kruszewskim.

          Generał Ignacy Kruszewski, od 1984 roku patron Szkoły Podstawowej w Gogołowie, zapisał się w historii Polski jako uczestnik powstania listopadowego, po upadku powstania wyemigrował do Belgii i oddał się w służbę królowi Leopoldowi I. Pod koniec życia przybył do Gogołowa, po śmierci spoczął też na gogołowskim cmentarzu. I właśnie z tymi faktami związany był przyjazd Ambasadora.

          W przemówieniu gościa nie zabrakło słów uznania dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do nadania szkole imienia generała Kruszewskiego, dla uczniów i nauczycieli, którzy przypominają postać generała w każdą rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru.

          Podczas uroczystości głos zabrali również dyr. szkoły p. Tomasz Laskowski, byli dyrektorzy- p. Anna Stodolak i p. Bolesław Gruszczyński, także ks. prałat Emil Midura.

          Kolejne punkty spotkania to: zwiedzanie szkoły, szczególnie Szkolnej Izby Pamięci, złożenie hołdu pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia oraz tablicą upamiętniającą gogołowskich Katyńczyków.

          Spotkanie uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Gogołowianie”.

          Następnie pan ambasador wraz z małżonką, Samorządem Uczniowskim, dyrektorem szkoły, władzami samorządowymi udał się na gogołowski cmentarz, by złożyć wieniec i zapalić znicze na grobie  patrona szkoły. Podkreśleniem doniosłości tego wydarzenia była warta trzymana przy grobie przez strażaków z OSP- Gogołów.

          Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczestników. Uczniowie szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi, władze lokalne są dumni z możliwości goszczenia  w murach swojej szkoły pana ambasadora Królestwa Belgi, prywatnie człowieka bardzo serdecznego i miłego.

          Na zaproszenie wójta, p. Jana Ziarnika ambasador Belgii odwiedził atrakcje turystyczne gminy Frysztak i powiatu strzyżowskiego. W programie zwiedzania znalazły się: kościół p.w. św. Katarzyny w Gogołowie, Zespół Schronowy Stępina-Cieszyna, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Podczas kolacji pan Ambasador podziękował władzom samorządowym za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Wyraził też nadzieję, że jego wizyta to krok ku zacieśnieniu, mającą długą historię, współpracę regionu z Królestwem Belgii

      • 8.6.1995
        • 30-lecie nadania imienia Patrona

          30-lecie nadania imienia Patrona

          Fotorelacja: 

      • HYMN SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. gen. IGNACEGO KRUSZEWSKIEGO W GOGOŁOWIE

      • 1. Kraju nad Wisłą,

        Ziemio moja rodzinna.

        Wśród przeciwności

        Jak zorza lśnisz.

        Chcę Tobie służyć

        W czas pogody i burzy.

        Na zawsze wiernie

        Przy Tobie trwać.

         

         

        Ref.:   Kocham te lasy, góry, rzeki, jeziora.

        Szum morskiej fali

        U skraju bram.

        Kwiaty nad Wisłą,

        Narwią, Bugiem i Sanem.

        Zbierane w słońcu

        I blasku gwiazd.

         

         

        2. Twoi synowie

        Wiernie służąc tej ziemi.

        Honor i sławę

        Rozsiali hen.

        Jak nasz Kruszewski,

        Wielki Polak stuleci.

        Daje nam przykład

        Jak kochać Cię.

         

         

        Ref.:   Kocham te lasy, góry, rzeki, jeziora.

        Szum morskiej fali…

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Gogołowie
      • (17) 2778 301
      • Gogołów 316 38-131 Gogołów 38-131 Gogołów Poland
      • Adres elektronicznej skrzynki podawczej  Zespołu Szkół w Gogołowie na platformie ePUAP:  /ZSGogolow/domyslna lub bezpośrednio: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/ZSGogolow
    • Logowanie