• STEAM UP

• STEAM UP to międzynarodowy projekt eTwinning, w którym bierze udział 17 szkół: z Turcji (10), Gruzji (3), Chorwacji (2), Azerbejdżanu (1) i z Polski (1). Języki, w których prowadzony jest projekt to turecki i angielski.
        Uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych (6-15 lat) pozostający pod opieką nauczyciela-realizotora projektu.

Informacja zamieszczona na stronie projektu: "STEAM; Składa się z inicjałów angielskich słów Nauka, Technologia, Inżynieria, Sztuka i Matematyka; Jest również określane jako STEM+. Z tym podejściem edukacyjnym ma na celu rozwijanie ciekawości i perspektywy relacyjnej wobec problemów. To podejście oparte na technologii ma na celu dostarczenie uczniom zaawansowanej wiedzy i umiejętności, obejmując cały proces edukacji i szkolenia.

Edukacja STEAM stała się teraz koniecznością dla wszystkich krajów świata. Kraje rozwinięte dążą do porzucenia systemu edukacyjnego, który powstał wraz z rewolucją przemysłową, i opierają swój system edukacyjny na edukacji STEAM. Powodem tego jest to, że w ostatnich latach w społeczeństwie informacyjnym, coraz bardziej istotne stało się rozwijanie procesów myślowych i umiejętności produkcyjnych, a nie siły roboczej i siły mięśniowej.

W ramach edukacji STEAM, celem jest doprowadzenie uczniów do poziomu wysokiego myślenia, rozwoju produktu, wynalazku i innowacji, poprzez uwzględnienie ich w zajęciach z Nauki, Technologii, Inżynierii, Sztuki i Matematyki.

Nasze cele:

1- Celem edukacji STEAM jest XXI wiek. Dąży się do wychowania pokolenia, które zdobyło umiejętności, potrafi efektywnie korzystać z technologii, jest innowacyjne, skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów i posiada zaawansowane umiejętności komunikacyjne.

2- Integracja zajęć z edukacją STEAM.

3- Istotą podejścia edukacji STEAM jest wychowanie pokolenia z zaawansowanym zrozumieniem i umiejętnościami rozwiązywania problemów oraz umiejętnościami procesu naukowego.

4- W tym kontekście kraje, które wyrażają pojęcie umiejętności STEAM, mają na celu zapewnienie, aby ich studenci nie tylko interesowali się dziedzinami STEAM, ale także byli wyposażeni w wiedzę i umiejętności do rozwiązywania realnych problemów związanych z tymi dziedzinami.

5- Zwiększenie umiejętności współpracy naszych uczniów i nauczycieli."

Video promujące projekt

• Plan projektu

• Plan projektu został opracowany i zamieszczony na Twinspace. Nam przypadło w udziale opracowanie go w formie graficznej i ewentualna bieżąca modyfikacja zgodnie ze wspólnymi ustaleniami.

Plan projektu - efekt pracy w Canvie poniżej

• 12.03.2024

5. Spotkanie zamykające projekt

12 marca 2024 r. odbyło się ostanie spotkanie online nauczycieli, podsumowujące i zamykające projekt.
            Miło było wymienić się spostrzeżeniami na temat projektu :) Wszystkie uczestniczki projektu zgodnie potwierdziły, że nie żegnamy się na zawsze, ale podejmiemy się wspólnej pracy przy kolejnym projekcie. Zatem - Do zobaczenia!

• 5 II 2024

4. Spotkanie online nauczycieli - działania przewidziane na LUTY 2024

W poniedziałek, 5 lutego 2024 r., odbyło się kolejne spotkanie online nauczycieli uczestniczących w projekcie. Założycielka projektu po kolei przeanalizowała materiały zamieszczone dotychczas w poszczególnych zakladkach projektu na Twinspace, poprosiła o uzupełnienie braków i przedstawiła zadania do wykonania z uczniami w lutym. A są to: zorganizowanie DBI, zagranie przez uczniów w grę INTERLANDIA i zdobycie przez nich stosownych certyfikatów, przeprowadzenie zajęć z kodowania (kurs 1) na stronie  http://code.org. Natomiast nauczyciele uzupełniają wirutalną galerię prac EBRU oraz tworzą kalendarz na 2024 z wykorzystniem stworzonych prac w tej technice - STORY JUMPER

• I 2024

3. Spotkanie online nauczycieli

Nowy Rok niesie ze sobą kolejne wyzania, w tym projektowe, które warto było omówić na kolejnym spotkaniu online nauczycieli uczestniczących w projekcie.

• XII 2023

2. Spotkanie online nauczycieli

Spotkanie zostało zorganizowane na platformie ZOOM.

• XI 2023

1. Spotkanie online nauczycieli-koordynatorów projektu

Nauczyciele uczestniczący w projekcie muszą być ze sobą w stałym kontakcie. Dzieje się to nie tylko w Twinspace, ale również na czacie grupowym z wykorzystaniem WhatsApp i podczas spotkań online organizowanych na ZOOM.
            Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie, zaraz na starcie projektu w poszczególnych szkołach. Był to czas intensywnych przygotowań nauczycieli do rozpoczęcia działań projektowych tak na platformie eTwinning, jak i bezpośrednio w szkołach.

Na spotkaniu omówiono cele i terminarz projektu, wskazano jakie dokumenty należy uzupełnić, przydzielono również zadania poszczególnym nauczycielom w ramach współpracy w projekcie.

Spotkanie prowadzone było w języku tureckim (większość szkół pochodzi z Turcji), jednak założycielka projektu, p. Ayşe Feray YÜCEL z Turcji starała się wszystko pokazać na ekranie krok po kroku i przetłumaczyć podstawowe zadania na język angielski. Udało nam się porozumieć bez problemu.

Kolejne spotkanie już za miesiąc. Zobaczymy, co udało się zrealizować do tego czasu z założonych działań :)