MORAL VALUES IN NATION BUILDING/Wartości moralne w budowaniu narodu - projekt eTwinning
MORAL VALUES IN NATION BUILDING to kolejny projekt eTwinning, którego założycielami są p.
EYÜP APAYDIN z Turcji i p. Roqayya Khawaldah z Jordanii.
Projekt realizowany jest od listopada 2024 do maja 2025. Uczestnikami projektu są uczniowie z różnych szkół, w wieku 9-18 lat. W naszej szkole są to uczniowie klas III i IV, a koordynatorem projektu jest p. Monika Machowska.
Kraje uczestniczące wraz z liczbą szkół:
Turcja(10), Grecja(10), Jordania(7), Tunezja(6), Rymunia(6), Polska(5), Gruzja(3), Azerbejdżan(2), Albania(2), Portugalia(1), Serbia(1), Bośnia i Hercegowina(1), Chorwacja(1).
Główne cele projektu zostały sformułowane następująco:
- Pokazanie nauczycieli jako wzorców i przykładów do naśladowania dla uczniów w szkołach.
- Zwiększenie świadomości uczniów na temat systemu wartości społecznych.
- Zachęcenie uczniów do korzystania z nowoczesnych narzędzi technicznych w celu wyrażania wartości społecznych.
- Podkreślenie znaczenia wartości społecznych w programach nauczania w krajach członkowskich.
- Rozwijanie i umacnianie standardu „wartości” oraz jego znaczenia w budowaniu pomyślnej przyszłości naszych krajów.
- Tworzenie sieci relacji społecznych między uczniami, poznawanie natury innych osób i kluczowych wartości w ich społeczeństwach.
- Wykształcenie u uczniów umiejętności wyszukiwania informacji i zdobywania ich z bezpiecznych i wiarygodnych źródeł.
Oczekiwane Rezultaty
Na zakończenie projektu mamy nadzieję działać jako zespół, aby osiągnąć wszystkie założone cele i zapewnić ich trwałość. Zostanie również stworzony elektroniczny przewodnik, który będzie stanowić źródło wiedzy dla uczniów na temat nowoczesnych narzędzi technologicznych wykorzystanych w projekcie.
Uczniowie będą odpowiedzialnie wywiązywać się ze swoich obowiązków edukacyjnych.
Nasze dzieci staną się wzorami do naśladowania dla swoich rówieśników, promując system wartości społecznych, który jest podkreślany w projekcie.
Pomoc w prawidłowym zrozumieniu naszych wartości przez dzieci jest jednym z kluczowych rezultatów, jakie chcemy osiągnąć dzięki projektowi.
Rationalizing of water consumption in Poland - kolejna aktywność w projekcie eTwinning MORAL VALUES IN NATION BUILDING
06.04.2025 18:22Kwietniowe zadanie do wykonania indywidualnie, tzn. w każdej szkole osobno polega na stworzeniu e-book na temat racjonalnego korzystania z naturalnych zasobów. My wybraliśmy temat dotyczący wody, bo jej brak dość często zdarzało się nam odczuwać w naszej miejscowości, ale jest to również problem ogólnopolski.ZADANIE DO WYKONANIA:
E-book... Rationalizing Consumption
*The activity is individual - each school separately.
Each school will design an e-book on rationalizing consumption.
Case Study: A country or city.
*Topic: Rationalizing water, electricity, energy, food, etc.
Example: Rationalization of water consumption in Jordan.
You can use the app that's appropriate for you and your students.
Suggestions:-
1- FlipHTML5 2-visme 3- Kotobee 4-bookcreator 5-Beacon
6- FlipBuilder 7-Publuu 8-canva
The activity ends on April 5th.Nasz ebook pod nazwą: RATIONALIZATION OF WATER CONSUMPTION in POLAND rozpoczniemy tworzyć już wkrótce.
Na pierwszych zajęciach porozmawialiśmy o naturalnych zasobach wody w naszym kraju i naszej miejscowości. Zastanowiliśmy się nad przyczynami dość często występującego u nas braku wody oraz omówiliśmy sposoby oszczędzania wody. Zapoznaliśmy się również z prezentacją omawiającą ten problem: Racjonalizacja_uzycia_wody_w_Polsce..pdf i wskazówkami dotyczącymi oszczędzania wody How_to_Save_Water_Presentation_(polski).mp4 oraz stworzyliśmy w programie Canva plakaty przypominające o niemarnowaniu wody.
Dawka wiedzy oraz nasze przemyślenia, wnioski i doświadczenia w tym zakresie są solidną bazą do stworzenia naszego e-booka.
Na pewno wykorzystamy do tego dobrze nam znany program CANVA i jego wybrane funkcje AI (np. tłumaczenie tekstu na wskazany język), program do wizualizacji tekstu NAPKIN.AI , a efekty naszej pracy zamieścimy w e-book'u stowrzonym w nowym dla nas programie Kotobee - Interactive Ebook Creation Software & Digital Publishing PlatformUczniowie na platformie ESEP
30.03.2025 18:28Uczniowie, biorący udział w projekcie MORAL VALUES IN NATION bUILDING również mają bezpośredni dostęp do platformy ESEP i naszego projektu eTwinning.W piątek udało nam się zalogować i przeglądnąć treści zamieszczone na TwinSpace projektu. Niektórzy "lajkowali", czy pisali komentarze, inni tylko przeglądali posty i zakładki projektu, z zaciekawieniem oglądając działania innych szkół i uczniów. Miło było przypomnieć sobie dotychczasowe działania :)
Dzień Kobiet 2025
28.03.2025 22:43Z okazji Dnia Kobiet przypomnieliśmy sobie jedną ze sławnych Polek - p. Marię Skłodowską-Curie oraz stworzyliśmy plakat i logo DNIA KOBIET.
Motyw przewodni odwoływał się do kobiet jako pięknych i różnorodnych kwiatów, które nadają barw otaczającej rzeczywistości.
Powstały następujące prace:
Ostatecznie wybrano:
Digital well-being
07.03.2025 21:29W ramach projektu zorganizowano dla uczniów spotkanie on-linie z ekspetami z zakresu ICT i higieny cyfrowej.Spotkanie było prowadzone w języku angielskim dostosowanym do poziomu uczestników, miało charakter interkaktywny - chętni uczniowie mogli wypowiadać się zarówno bezpośrednio, jak i używając czatu, głosowali również w krótkich ankietach używając do tego udostępnionego kodu QR.
Eksperci z Portugali: pani Susana Senos i pan Joao Gracio przybliżyli zasady bezpiecznego korzystania z internetu, zwrócili uwagę na higienę cyfrową oraz omówili najczęściej spotykane zagrożenia związane z social mediami.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i wspierającej atmosferze. Było SUPER!Nagranie ze spotkania już niebawem zostanie udostępnione.
My country's citizenship stories and values
07.03.2025 23:51Praca nad wspólnym e-book'iem w toku :)
W projekcie zaangażowanych jest kilka szkół z Polski dlatego postanowiłyśmy, że napiszemy wspólną historię, a jej bohaterką będzie Maria Skłodowska-Curie.Nasz wspólny, dotychczasowy projekt poszczególnych stron e-booka wygląda jak poniżej (StoryJumper). Jaka będzie ostateczna forma - okaże się w kwietniu :)
Poznawanie Marii Skłodowskiej-Curie było wieloaspektowe. Najpierw przeczytaliśmy jej krótką biografię, później utrwaliliśmy wiadomości oglądając filmik i odpowiadając na wylosowane pytania. W grupach wykonywaliśmy poszczególne aktywności: kolorowanie portretu p. Marii, tworzenie e-booka, uzupełnianie mini książeczki i wykreślanki. Na koniec zamieśliliśmy nasze prace i materiały na gazetce ściennej.
W pracy wykorzystaliśmy poniższe materiały:
po-jp-1739522137-naukowczyni-maria-sklodowska-curie-pionierki-pakiet-materialow_ver_1.zip
maria-sklodowska-curie-ksiazeczka-faktow_ver_1.pdf
maria-sklodowska-curie-plakat-niesamowite-kobiety_ver_1.pdf
maria-sklodowska-curie-wykreslanka_ver_1.pdf
maria-skodowskacurie-czytanie-ze-zrozumieniem-_ver_4.pdf
Dla małych naukowców polecamy dodatkowo poniższy filmik: Promienie, które zmieniły świat - Naukowi Detektywi #4 [Być Jak Ignacy]