Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,
Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…
Konstytucja 3 Maja była bez wątpienia jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski i nie bez przyczyny datę jej ustanowienia do dziś upamiętniamy podczas Święta Narodowego 3 maja.
Konstytucja 3 maja była dokumentem państwowym uchwalonym przez Sejm Wielki i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego głównym postanowieniem była zmiana ustroju państwa polskiego. Konstytucji znosiła tzw. demokrację szlachecką na rzecz monarchii dziedzicznej i wprowadzała trójpodział władzy z dwuizbowym sejmem.
Głównym celem uchwalenia Konstytucji 3 maja było umocnienie państwa polskiego poprzez zniesienie przywilejów szlacheckich, które leżały u podstaw jego słabości, w tym liberum veto i wolnej elekcji. Konstytucja 3 maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugim, po konstytucji amerykańskiej, takim dokumentem na świecie.
Konstytucja 3 maja została ustanowiona w dniu 3 maja 1791 roku. Obowiązywała bardzo krótko, bo zaledwie 14 miesięcy. Stało się tak ze względu na stanowczy sprzeciw Rosji, która miała wówczas ogromny wpływ na politykę w Polsce oraz opozycję części szlachty pragnących zachować swoje przywileje. Szlachta ta utworzyła tzw. Konfederację Targowicką i poprosiła cesarzową rosyjską Katarzynę II o interwencję.
18 maja 1792 roku ponad 100 tys. wojsk rosyjskich i konfederatów wkroczyło do Polski. Mimo kilku zwycięstw polskich oddziałów dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę i Józefa Poniatowskiego, w lipcu 1792 roku armia najeźdźcy dotarła pod Warszawę. 24 lutego król Stanisław August Poniatowski postanowił dołączyć do targowiczan, tłumacząc to próbą ochrony reformatorów przed masakrą ze strony wojsk rosyjskich.
W konsekwencji dezintegracji armii polskiej w 1793 roku doszło do II rozbioru Polski, a dwa lata później, po upadku powstania kościuszkowskiego, do III rozbioru i upadku państwa polskiego.
Wydarzenia te zostały przypomniane podczas uroczystej akademii w dniu 5 maja 2025r. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu flagowego, cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście odśpiewała hymn państwowy. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 maja. Szczególne zainteresowanie wzbudziła postać ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którą wcielił się dyr. szkoły pan Tomasz Laskowski, przedstawiając historie ostatniego władcy oraz sytuację polityczną Polski.
Na obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja złożyły się też: dyktando ortograficzne w klasach IV-VI i VII-VIII, prace literackie na temat: Mój patriotyzm i patriotyzm mojej rodziny, prace plastyczne dla uczniów klas I-III o takim samym tytule oraz konkurs na najciekawsza gazetkę w poszczególnych klasopracowniach. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu szkoły oraz wręczeniem nagród zwycięzcom.
Lucyna Cyrulik