Covid-procedury_przedszkole_.docx
Covid-procedury_szkoła_.docx
Gogołów, 31.08.2020
PROCEDURY
funkcjonowania Zespołu Szkół w Gogołowie
w czasie epidemii
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk, znajdującego się przy wejściu głównym i wejściu do szatni w zakresie korzystania z w/w środka obowiązują wytyczne GIS.
4. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-III przychodzą do szkoły w godz. 7.40 - 7.50, uczniowie klas IV-VIII przychodzą w godz. 7.50 - 8.00 (nie dotyczy uczniów, którzy rozpoczynają zajęcia o godz. 7.10). Po wyjściu z szatni uczniowie udają się bezpośrednio do sal lekcyjnych.
5. Rodzice/opiekunowie przyprowadzają i odbierają dzieci do/ze szkoły przy wejściu do szatni
w wyznaczonej strefie, przestrzegając wytycznych GIS dotyczących dystansu społecznego. Rodzice/opiekunowie nie wchodzą do budynku Szkoły. Pracownicy szkoły odprowadzają dzieci przedszkolne i uczniów klasy I do właściwych sal zajęć.
6. Poszczególne klasy mają wyznaczone stałe sale lekcyjne, przemieszczają się tylko w przypadku zajęć informatycznych i zajęć wychowania fizycznego.
7. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i utrzymywania stałego kontaktu ze Szkołą.
8. Osoby trzecie/rodzice/opiekunowie w szczególnej sytuacji, za zgodą dyrektora mogą przebywać
w wyznaczonej w szkole strefie – przy wejściu głównym i zobowiązani są do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
9. Pracowników i uczniów obowiązują w szkole ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
10. Pracownicy i uczniowie na terenie szkoły zachowują dystans społeczny. W przypadku niemożności zachowania dystansu społecznego zaleca się stosowane środki ochrony osobistej zasłaniające usta
i nos.
11. Uczeń korzystający z dowozu organizowanego przez organ prowadzący szkołę ma obowiązek zakrywania ust i nosa podczas korzystania ze środka transportu.
12. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub na półce ucznia. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
13. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
14. Stołówka szkolna wydaje posiłki zmianowo (kl. I-III w godz. 11.35-11.50, kl. IV-VIII w godz. 12.35-12.50) z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożywania posiłku obowiązujących
w czasie epidemii.
15. Po każdej zmianie personel dezynfekuje blaty stolików i inne powierzchnie, z którymi dzieci mogły mieć styczność.
16. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, zgodnie z regulaminem zawierającym przepisy dotyczące bezpieczeństwa w czasie epidemii.
17. Biblioteka szkolna funkcjonuje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii, uwzględniających 2-dniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów bibliotecznych.
18. Wszystkie pomieszczenia użytkowe w szkole są wietrzone przez pracowników szkoły co godzinę lub częściej, według potrzeb.
19. Sale lekcyjne są dezynfekowane po każdej zmianie grupy uczniów. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są umyte detergentem lub zdezynfekowane, w miarę możliwości po każdych zajęciach.
20. Zajęcia wychowania fizycznego w miarę możliwości są prowadzone na otwartej przestrzeni.
21. Wycieczki szkolne organizuje się z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa, zasad bezpieczeństwa i wytycznych GIS.
22. Pracownicy odpowiedzialni za dezynfekcję prowadzą rejestr wykonywanych czynności związanych z dezynfekcją.
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM
- Uczeń, u którego stwierdzono objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym
w szczególności gorączkę (pomiar wykonany termometrem bezdotykowym po uzyskaniu zgody rodzica), kaszel zostaje odizolowany do wyznaczonego pomieszczenia, pełniącego funkcję izolatki przez pracownika wyposażonego w środki ochrony osobistej.
- Pracownik pozostaje z uczniem, utrzymując dystans min. 2 m.
- Nauczyciel zawiadamia Dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora bezzwłocznie zawiadamia rodziców/opiekunów
o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Dyrektor w razie złego stanu dziecka kontaktuje się z lekarzem podstawowej opieki i zasięga teleporady medycznej, a w razie potrzeby wzywa pogotowie informując o podejrzeniu zachorowania na COVID-19.
- Pracownik, u którego stwierdzono objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych,
w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – izolatki, zasięga teleporady medycznej.
- Wyznaczony pracownik bezzwłocznie dezynfekuje obszar, w którym poruszała się osoba
z niepokojącymi objawami chorobowymi.
PROCEDURY
funkcjonowania kuchni i stołówki szkolnej
Zespołu Szkół w Gogołowie
w czasie epidemii
1. Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce szkolnej w wydzielonych miejscach zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne uwzględniające wytyczne MEN. GIS i MZ obowiązujące
w czasie epidemii.
2. Posiłki dla uczniów wydawane są zmianowo w czasie przerw lekcyjnych:
- po 4 godz. lekcyjnej dla uczniów kl. I-III (godz. 11.35 – 11.50);
- po 5 godz. lekcyjnej dla uczniów kl. IV-VIII (godz. 12.35 – 12.50);
- dzieci przedszkolne – według wewnętrznego harmonogramu.
3. Posiłki spożywane są przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy, według oznaczenia stolików.
4. Po każdej grupie dzieci personel dezynfekuje blaty stolików i inne powierzchnie, z którymi dzieci mogły mieć styczność.
5. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte i wyparzane w zmywarce. Nie używa się naczyń jednorazowych.
6. Wszystkie dania, produkty i dodatki są wydawane przez personel. Nie obowiązuje samoobsługa.
PROCEDURY
funkcjonowania Przedszkola Publicznego w Gogołowie w czasie epidemii
- Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną: podwyższona temperatura, katar, kaszel, wysypka, zaczerwienione lub zaropiałe oczy, osłabienie itp.
- Dzieci do placówki są przyprowadzane/odbierane tylko bez rodziców/opiekunów bez objawów chorobowych.
- Rodzice i opiekunowieprzyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci, ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie mogą wchodzić do placówki.
W razie chęci rozmowy z nauczycielem, bądź dyrektorem powinny skorzystać ze środków komunikacji na odległość. W wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim uzgodnieniu, dopuszczalny jest kontakt osobisty z zachowaniem reżimu sanitarnego (odległość min. 2m, maseczka, rękawiczki, fartuch ochronny).
- Przekazanie dziecka pod opiekę przedszkola odbywa się przed drzwiami wejściowymi punktualnie, zgodnie z ustaleniami z wychowawcą lub dyrektorem.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują obecnie w przedszkolu i powody, dla których zostały wprowadzone.
- Nauczyciel codziennie przypomina dzieciom o konieczności częstego i dokładnego mycia rąk zgodnie z instrukcją oraz nadzoruje prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych przez dzieci.
- Każda z sal jest wietrzona co najmniej raz na godzinę.
- Wszystkie powierzchnie dotykowe, a w szczególności klamki, włączniki, krzesła, blaty, zabawki w salach oraz pomieszczenia sanitarne podlegają systematycznej dezynfekcji.
- Po zakończonej pracy przedszkola wszystkie pomieszczenia, sprzęty, zabawki oraz zabawki w ogrodzie przedszkolnym są dezynfekowane.
- Dzieci mogą korzystać ze szkolnego placu zabaw i boisk szkolnych.
- Przed użyciem wyposażenie placu zabaw podlega dezynfekcji środkami chemicznymi zgodnie z instrukcją producenta środka.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, dziecku mierzona jest temperatura termometrem bezdotykowym.
- W sytuacji, gdy temperatura przekracza 37,5oC wdrażane są procedury postępowania, a rodzic zobowiązany jest zabrać dziecko do domu i skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
- Po odbiorze dziecka, zaleca się wnikliwą obserwację dziecka przez rodzica i w miarę możliwości pozostawienie go w domu minimum 1 dzień.
- Dyrektor placówki zobowiązany jest zapoznać rodziców/opiekunów z procedurami obowiązującymi w placówce w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.
- Załącznikiem do niniejszej informacji są Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej.
Procedura postępowania
- W razie zauważenia przez nauczyciela u dziecka niepokojących objawów wskazujących na chorobę zakaźną nauczyciel zobowiązany jest do:
- Niezwłocznego odizolowania dziecka od pozostałej grupy zachowując zasady bezpieczeństwa (rękawiczki, maseczka, fartuch),
- Izolacja polega na umieszczeniu dziecka we wcześniej przygotowanym pomieszczeniu (inna sala lekcyjna, gabinet higienistki).
- W czasie izolacji opiekę nad uczniem sprawuje inny nauczyciel lub pomoc nauczyciela stosując wytyczne GIS.
- O zaistniałej sytuacji nauczyciel niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola, rodziców/opiekunów.
- Rodzic zobowiązany jest do bezzwłocznego przybycia do placówki.
- Pozostałe dzieci przeprowadzane są wyznaczonej sali, a sala przedszkolna podlega skrupulatnej dezynfekcji.
- Dalsze czynności wykonywane są zgodnie z wytycznymi inspekcji sanitarnej.