Nowe półrocze zdążyło już na dobre "zagościć" w szkole, a w raz z nim pojawiły się kolejne innowacyjne działania w ramach projektu "Języki obce kluczem do sukcesu", programu Erasmus+.
UWAGA! Zmiana adresu poczty email na szkola@spgogolow.edu.pl
INNOWACYJNIE w ramach projektu 'Języki obce kluczem do sukcesu' Erasmus+
Zbiórka elektrośmieci zakończona
9 marca 2023 r., w samo południe, specjalnie oznaczony samochód podjechał pod naszą szkołę i zabrał niepotrzebne, zużyte, zepsute elektryczne i elektroniczne sprzęty, które gromadziliśmy przez ok. miesiąc.
Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy włączyli się w zbiórkę elektrośmieci w ramach akcji ekologicznej #wszystkiedziecizbierająelektrośmieci , organizowanej przez firmę Green Office Ecologic Sp. z o.o.
Stop WYPALANIU TRAW
8 marca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, który przybliżył uczniom kl. I-III zagrożenia i konsekwencje wypalania traw. STOP wypalaniu traw!
Pan Wojciech w przystępny i interesujący sposób przekazał dzieciom informacje na temat tego groźnego procederu, niestety często spotykanego na naszym terenie.
Na koniec każdy z uczniów otrzymał pamiątkową pocztówkę i zakładkę do książki, a na ręce dyrekcji przekazane zostały materiały dotyczące naszego regionu.
Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie :)
4
Bliżej przeszłości...
Dnia 7 marca 2023 roku uczniowie kl. VII z p. Lucyną Cyrulik uczestniczyli w Zespole Szkół w Lubli w spotkaniu zatytułowanym : Losy Leopolda Suchodolskiego w czasie Powstania Styczniowego. Honorowym gościem tego wydarzenia był pan Zbigniew Suchodolski, prawnuk Leopolda Suchodolskiego, uczestnika Powstania Styczniowego 1863 roku.
Część pierwsza miała na celu przypomnieć uczestnikom spotkania przyczyny, przebieg i skutki upadku powstania. Uczynili to uczniowie szkoły w Lubli, a ich stroje(czarna suknia i mundur powstańczy) stanowiły dopełnienie rysu historycznego. Część druga to wspomnienia prawnuka Leopolda Suchodolskiego- pana Zbigniewa na podstawie pamiętników spisanych przez pradziada.
Wspomnienia wydarzeń historycznych przeplatały się z opowieściami rodzinnymi, swojskimi, chwytającymi za serce tragicznością, ale też głęboką miłością do Ojczyzny.
Leopold Suchodolski był mieszkańcem powiatu Brzozów. W wieku 16 lat rozpoczął przygotowania do wzięcia udziału w powstaniu, co stało się , gdy miał lat 18. Przegrana bitwa pod Komorowem, tragiczny odwrót i ucieczka przed wojskiem carskim, wreszcie powrót do domu nie zabiły ducha patriotyzmu w panu Leopoldzie. Po wyleczeniu ran po raz drugi zaciągnął się do powstania, teraz z mniejszym szczęściem-aresztowany, trafia do niewoli, następnie skazany zostaje na zesłanie na Syberię bez prawa powrotu. Przez rodzinę uznany został za zmarłego, ale cudownie odnaleziony po 8 latach wraca do rodzinnej miejscowości.
Leopold Suchodolski zmarł w 1921 roku i pochowany został na cmentarzu w Humniskach, a jego grób objęty zastał patronatem przez miejscowa szkołę.
Tę przejmująca historię opowiedzianą przez prawnuka - pana Zbigniewa Suchodolskiego trudno będzie zapomnieć naszym uczniom, podobnie jak zaprezentowane pamiątki.
Spotkanie to określić można niezwykłąlekcją historii, opowiedzianą przez uczestnika tych dramatycznych wydarzeń, bohatera i przede wszystkim niezwykłego patriotę, a wszystko dzięki pamiętnikom, które powstały 50 później od przeżytych wydarzeń.
Dzień Otwarty - przeżyjmy to jeszcze raz !
28 lutego 2023 r. gościliśmy przyszłych przedszkolaków i ich rodziców.
Zapraszamy do objerzenia krótkiej RELACJI :)
Dzień Otwarty ZS Gogołów 2023
Uczniowie klasy I - Świeżynki Czytelnicze
PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy kochać książki
Krzywdy zrobić im nie damy
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą.W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Uroczystość ta odbywa się w marca, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet.
Z tej to okazji we środę 2 marca 2023 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Ignacego Kruszewskiego w Gogołowie zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Zanim jednakpierwszaki złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością baśni , baśniowych postaci i rekwizytów, odpowiedzieć na bajkowe zagadki, z czym poradzili sobie na szóstkę. Rywalizacja była zacięta, a zwycięzcy nagradzani.
Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu przyszedł czas na wręczenienowo mianowanym czytelnikom upominków. W dalszej części uroczystości bohaterowie wydarzenia otrzymali piękne dyplomy pasowania na czytelnika, które będą im przypominały o tym doniosłym momencie w ich szkolnym życiu.
Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali również zakładki do książek i słodkie przekąski.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.
Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Witamy Cię w naszej bibliotece. Staraj się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości. Szanuj je, jak najbliższych sercu przyjaciół.
Dzień Otwarty ZS Gogołów - 28 lutego 2023r. Zapraszamy!!!
Dokumenty rekrutacyjne na rok szkolny 2023/2024
PRZEDSZKOLE:
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_PRZEDSZKOLA.pdf
Szkoła Podstawowa:
O depresji słów kilka...
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Uczniowie też są na nią narażeni — to właśnie dzieci i nastolatkowie, którzy zmagają się z nauką i/lub innymi problemami z rówieśnikami i w domach.
Depresja to poważny problem ze zdrowiem psychicznym, który może dotknąć każdego w dowolnym momencie życia.
Trudności z kontrolowaniem emocji i zachowań ujawniają się na wielu płaszczyznach. U dzieci i nastolatków może przejawiać się także drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczania) i buntowniczych. Obok zaburzeń nastroju u takich uczniów rozpoznać np. zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową.
Wszyscy bądźmy UWAŻNI, zauważajmy problemy osób, które są wokół nas i okazujmy swoje zrozumienie i wsparcie.
Kompendium wiedzy o depresji i formach pomocy np. tu: Depresja młodzieńcza — Depresje (wyleczdepresje.pl)
Źródło: Kino Szkoła Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej
"Idziemy w przyszłość"
22 lutego br. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku, w której mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną placówek ponadpodstawowych - techników, liceów oraz szkół branżowych.
Szkoły zaprezentowały szeroką ofertę edukacyjną, a ich delegaci zachęcali swoich młodszych kolegów i koleżanki do aktywnego udziału w pokazach, jak na załączonym zdjęciu - drukowanie 3D.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość poznania interesujących ofert edukacyjnych.
Dzień Babci i Dziadka 2023
- 21 lutego 2023 r. w Przedszkolu Publicznym w Gogołowie obchodziliśmy uroczysty Dzień Babci i Dziadka.
Uroczystość uświetniły występy przedszkolaków, prezenty i poczęstunek dla przybyłych gości.
Serdecznie dziękujemy RODZICOM za współorganizację tego jakże radosnego i sympatycznego spotkania dzieci z dziadkami.
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo !
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo.
(...)
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona".
Leopold Staff
„Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny? Czy się Czesi cieszą, że się Czesio czesze?”- z takimi i jeszcze trudniejszymi łamańcami językowymi mierzyli się uczniowie na lekcjach języka polskiego. A to wszystko w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które przypada na całym świecie 21 lutego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.
W naszej szkole dzień ten obchodzony jest już kolejny raz. Dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie podjęli szereg działań promujących MDJO.
W jaki sposób mity i Biblia funkcjonują we współczesnym języku polskim, przekonali się uczniowie podczas rozwiązywania testu z frazeologii. Okazało się, że dla większości z nich frazeologizmy: jabłko niezgody czy pięta Achillesa nie stanowią żadnych problemów.
Uczniowie klasy IV wykonali prezentacje informujące o tym, co uważają za szczególnie ważne w nauce języka polskiego i jest to w dużym stopniu poprawna pisownia. A mistrzowie kuchni, czyli uczniowie klasy V w tym dniu serwowali pizzę z ….częściami mowy.
Na lekcjach języka polskiego nie zabrakło gier interaktywnych, rebusów, łamańców językowych. Zagadki polonistyczne i skrętacze językowe stanowiły nie lada wyzwanie dla większości uczniów. Kolejny raz okazało się że: „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy tym więcej nauki”. (Glen Doman)
Finałem zabaw i konkursów było wspólne odśpiewanie piosenki Agnieszki Osieckiej, której refren brzmi:
Ucz, ucz, ucz, ucz się polskiego, na łatwe i na trudne dni….
(Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,agnieszka_osiecka,ucz_sie_polskiego.html)Zapraszamy do zapoznania się z treścią prezentacji przygotowanych przez uczniów klasy czwartej i piątej.
"Mały Książę" - spektakl w tarnowskim teatrze
"Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś" pisał Antoine de Saint Exupery w ponadczasowej opowieści o Małym Księciu.
Uczniowie naszej szkoły (kl. VI-VIII) wzięli udział w wyjeździe do tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, gdzie mogli przekonać się na własne oczy i uszy, jak inspirujące może być podróżowanie po planetach...
Każdy z nas jest taką planetą, każda przyjaźń odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Czy jak Mały Książę, wyciągamy lekcje z naszego życia? Czy jak Mały Książę jesteśmy odpowiedzialni za dane słowo? Czy jak Mały Książę poszukujemy odpowiedzi na frapujące nas pytania? Jacy bylibyśmy w oczach tego niezwykłego bohatera?
Takie pytania można postawić sobie po obejrzeniu spektaklu "Mały Książę" na motywach opowieści o tym samym tytule. Spektakl miał bogatą oprawę muzyczną, mnogość efektów wizualnych, strojne i różnorodne kostiumy. Atmosfera sceny udzieliła się zgromadzonej na widowni publiczności, która szczodrze oklaskiwała nie tylko jednego z bohaterów przedstawienia, mieszkańca planety 326 (Próżnego), ale wszystkich aktorów, którzy jak zawsze, odegrali swoje role po mistrzowsku.
Szczególny podziw budził tytułowy bohater, którego odegrał rówieśnik publiczności, a którego talent aktorski i opanowanie tak obszernego teksu jest powodem do wielkich braw!
Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na świat oczami dzieci i przeżyć chwilę refleksji do obejrzenia spektaklu "Mały Książę" i zapoznania się z opowieścią Antoine de Saint Exupery'ego o tym samym tytule.
Monika Giera
14 lutego Dzień Św. Walentego
Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości.
Dużo uścisków, samych radości.
Spełnienia marzeń, moc słodyczy,
w dniu Walentego tobie życzy…Uczniowie klasy VII tegoroczne Walentynki spędzili w zimowej aurze….. na stoku Pod Dziedzicem. Chociaż w dłonie i stopy było troszkę zimno, to serca za sprawą Walentego były gorące, do czego przyczyniały się też zabawy na pontonach i karuzeli czy walki na śnieżki.
Kilka godzin w miłej atmosferze szybko minęły, ale pozostaną w pamięci jeszcze na długi czas, może do kolejnych walentynek….albo jeszcze dłużej?
Światowy Dzień Chorego 11.02.2023 r.
Członkowie Szkolnego Koła Caritas ZS Gogołów włączyli się pierwszy raz w Światowy Dzień Chorego organizowany przez parafialny Caritas. W sobotę, 11 lutego br. po mszy świętej uczniowie zaprezentowali zebranym starszym i chorym osobom, krótką inscenizację i wręczyli im własnoręczie wykonane serduszka origami ze słodkim akcentem.
Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze przy wspólnym poczęstunku, rozmowach i śpiewie.
Cieszymy się, że mogliśmy w tym dniu być razem z Wami :) Zdrowia, wytrwałości i radości na każdy dzień!
Członkowie SKCaritas ZS Gogołów
Aktywnie na języku angielskim? - TAK! A jakże by inaczej :)
Języki obce - kluczem do sukcesu! - taki jest tytuł realizowanego w szkole projektu w ramach programu Erasmus+. W obecnych czasach językiem międzynarodowym jest zdecydowanie JĘZYK ANGIELSKI i dlatego w projekcie przewidziano szereg działań wspomagających nauczanie tego języka w naszej szkole.
Nauka języka obcego jest dla każdego i w każdym wieku. Wymaga od uczącego się dobrej motywacji, samodyscypliny, ale duże znaczenie ma również sama metoda nauczania, najlepiej angażująca wszystkie zmysły oraz bezpieczna i radosna atmosfera towarzysząca nauce. Wszystkie te elementy odnajdujemy na lekcjach języka angielskiego realizowanych w naszej szkole:
- Opowiadania z użyciem mowy zależnej w kl. VIII z wykorzystaniem klocków Cuoisere'a FOTOREALCJA
- opis miasta w klasie III - FOTOREALCJA
INTEGRACYJNIE w kl. IV
Jaka jest najlepsza metoda integracji zespołu klasowego? Wspólne działania, wspólne wyjazdy!!!
Oto jak się integrowaliśmy:-podczas wyjazdu do kręgielni w Dobrzechowie, gdzie świętowaliśmy Dzień Pizzy FOTORELACJA
-podczas sporządzania chrupiących i cieplutkich kanapek w nowopowstałym pomieszczeniu - aneksie kuchennym FOTORELACJA
kl. IV z wychowawcą p. Ewą Peperą
DZIEŃ OTWARTY-ZAPRASZAMY :)
REKRUTACJA na rok szkolny 2023/2024
Przedszkole i Szkoła Podstawowa ZAPRASZA!
Baza materiałów dla rodziców z zakresu higieny cyfrowej dotycząca małych dzieci (do 6 lat)
- Dlaczego należy uważać ze zbyt szybką inicjacją „smartfonową”? Z wielu powodów....
Do drugiego roku życia dzieci w ogóle nie powinni używać nowych technologii. A jednak dzieje się inaczej ;(
Archiwum Aktualności