21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu: podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty – dbamy o tożsamość kulturową.
Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków , czy szeleszczące głoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku. Pamiętajmy, że język jest nie tylko środkiem komunikacji, ale także ważnym spoiwem tożsamości narodowej. Język polski pozwolił nam – Polakom – przetrwać wiele trudnych lat i zakrętów historii.
Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, aby uczniowie dowiedzieli się więcej o języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny. I chociaż wydarzenie to przypadło na czas ferii, to jednak nie zapomnieliśmy o tym dniu i uroczyste „świętowanie” w naszej szkole odbyło się 17 marca 2025 roku.
Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia przez organizatora wydarzenia historii mowy ojczystej, a upersonifikowana polszczyzna i jej opowieść o sobie zapewne na dłużej zostanie zapamiętana (a wszystko to przeplatane utworami F.Chopina w wykonaniu Mateusza). Dalsza część spotkania to : ćwiczenia giętkości języka, zadania, śpiew, a wszystko to przeplatane rywalizacją i …dobrą zabawą , która w sposób przyjemny pozwalała na sprawdzanie swojej wiedzy, umiejętności językowych, kreatywności, zmuszała wyobraźnię do intensywnej prac (np. tworzenie niekończącego się opowiadania, rymów i inne).
Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a trzecia łzy trze?
Takie i inne łamańce językowe już nam nie straszne, zapewne sweter nie sprawi trudności, gdy będziemy cofać się (nie koniecznie do tyłu), a od dzisiaj każdy pamięta, że język polski trzeba sobie wziąć do serca (no może bardziej do głowy).
Finał spotkania to wręczenie nagród zwycięzcom konkursu ortograficznego.
Lucyna Cyrulik
FOTORELACJA