10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 2 i 3 odwiedzili dziś Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogołowie. Mnogość zbiorów i ich różnorodność zrobiła na nich wrażenie. Uczniowie zobaczyli najstarsze książki oraz księgę najgrubszą (ponad 2000 stron) i książkę w największym formacie. Zapoznali się z nowościami wydawniczymi i pomyszkowali nieco w zbiorach bibliotecznych. Posłuchali w skupieniu książki Iwony Pietrzak- Płachty, pt. "Wypożyczalnia skrzydeł" oraz wzięli udział w angażujących zajęciach.
Serdecznie dziękujemy p. Magdalenie Syrek za zaproszenie i ciepłe, gościnne przyjęcie w bibliotece. Do zobaczenia niebawem!
UWAGA! Zmiana adresu poczty email na szkola@spgogolow.edu.pl
Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogołowie
Wiosennie, barwnie, urokliwie i jakże cieplutko
A bociany gniazdo szykują... :D
A klasa I w urocze żabki się zamienia... :D
Skarbonka Wielkopostna podliczona
W Niedzielę Miłosierdzia - 7 kwietnia 2024, przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas ZS Gogołów złożyli w darze ofiarnym pieniądze gromadzone przez parafian w ramach akcji Skarbonka Wielkopostna. Zawartość skarbonek podliczono we wtorek w szkole. Kwotę 518,00 zł przekazano na ręce opiekuna SKS Gogołów, ks. Marcina Wawrzonka.
Wszystkim Darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY
Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2024
Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone.
Choroby i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności.
Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne.
Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.
Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak kraje nie uchwalają i wdrażają w praktyce przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 roku co najmniej 4,5 miliarda ludzi - ponad połowa światowej populacji - nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.
Aby stawić czoło tego typu wyzwaniom, hasło na Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi: Moje zdrowie - moje prawo.
Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
plakaty_swiatowy_dzien_zdrowia.pdf
/informacja PSSE Strzyżów/
Wielkanocny apel
27 marca br. to ostatni dzień szkoły przed wielkanocną przerwą świąteczną. Pełni radosnej energii z tym faktem związanej, uczestniczyliśmy w apelu okolicznościowym. Krótka prezentacja na temat staropolskich zwyczajów wielkanocnych, radosna piosenka w j. angielskim w wykonaniu najmłodszych klas oraz wręczenie nagród w konkursie matematycznym dla klas IV-VI i wyróżnienia dla osób biorących udział w konkursie Palma Wielkanocna a wszystko okraszone pięknymi życzeniami wielkanocnymi od Pana Dyrektora oraz od Samorządu Szkolnego ze słodkim akcentem na koniec, wprowadziły nas w czas radosnego oczekiwania Zmartwychwstałego. Wesołego Alleluja!!!
Projekt STEAM UP zakończony
Marzec dobiega końca, a wraz z nim również jeden z projektów #eTwinning, realizowanych w naszej szkole. STEAM UP to projekt międzynarodowy, którego działania prowadzone były w duchu edukacji STEAM łączącej 5 dziedzin:
S – Science – nauka
T – Technology – technologia
E – Engineering – inżynieria
A – Arts – sztuka
M – Mathematics – matematyka
Wartością dodaną projektu jest częsty kontakt uczniów z językiem angielskim oraz ćwiczenie umiejętności autoprezentacji w tym języku podczas spotkań online z rówieśnikami z zagranicznych szkół.
Na koniec projektu odbyła się wystawa wybranych prac uczniów oraz zaprezentowano podsumowanie projektu w formie multimedialnej.
prezentacja w j. angielskimUczniowie bardzo chętnie brali udział w kolejnych aktywnościach, dlatego zajęcia będą kontynuowane. POLECAMY wszystkim taką formę nauki!
Easter Egg Hunt 2024
"Polowanie na jajka" w wydaniu angielskim i w tym roku w naszej szkole.
Zagadki, szyfry, labirynty prowadzą do ukrytych jajek. 25 marca w akcji wzięli udział uczniowie klas II-IV. Świetna zabawa i nauka angielskich słówek w jednym!!!
Easter Egg Hunt sprawiło radość nie tylko najmłodszym. Już w kolejnym dniu przekonali się o tym starsi uczniowie, dla których przygotowano ciut ambitniejsze zadania. Aby je wykonać trzeba znaleźć odpowiednie jajeczko. Korytarz w szkole mamy dość dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi, a jajek ponad 40.
Początek na hasło: "Good luck!" i w niecałe pół godzniy wszytkie jajka "pozbierane" :D
Dziękujemy za energiczne, wiosenne, radosne poszukiwania. Było SUPER! Za rok znów EASTER EGG HUNT, bo jakże by inaczej :)Koordynator wydarzenia - p. Ewa Pepera.
Jak Niedziela Palmowa to i palmy być muszą!
Nawiązując do polskiej tradycji przygotowania palm wielkanocnych i święcenia ich w kościele ,GOK we Frysztaku, był organizatorem konkursu plastycznego pt." Palma Wielkanocna."
W tegorocznym konkursie udział wzięli: Antek i Olek Jedziniak - wychowankowie Przedszkola oraz uczennica klasy II - Emilia Godek. Uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki za wykonanie palm.
Dziękujemy za pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą.
Hanna Szuba
1
Wiosna, wiosna!!!
Panią Wiosnę przywitaliśmy z radością, przecież tak długo na nią czekaliśmy
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i integracji przy ognisku. Kolorowo, radośnie i słonecznie - taką WIOSNĘ wszyscy lubimy :)
Światowy Dzień Zespołu Downa i Skarpetkowe Wyzwanie
Różni a jednak tacy sami. Wszyscy jesteśmy ludźmi, a różnice między nami są jak najbardziej naturalne.
W tym roku hasłem przewodnim obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest: STOP STEREOTYPOM #EndTheStereotypes
Szczególnie dzisiaj warto zastanowić się co to są stereotypy, skąd się biorą i jak możemy stawiać im opór. Uczniowie kl. I-III świetnie poradzili sobie z tymi pytaniami. Przypomnieli sobie podstawowe zasady wzajemnych relacji międzyludzkich: szacunek, pomoc, akceptacja, zrozumienie; poznali bliżej problemy z którymi mogą borykać się osoby z zespołem Downa oraz podzielili się własnymi doświadczeniami w kontakcie z osobami dotkniętymi tą niepełnosprawnością. Na koniec wyrazili solidarność z osobami z zespołem Downa uczestnicząc w Skarpetkowym Wyzwaniu nie tylko zakładając, ale i projektując własne skarpetki nie do pary.
Cieszy bardzo fakt, że uczniowie starszych klas również wzięli udział w akcji Skarpetkowe Wyzwanie i do szkoły założyli dwie niepasujące do siebie skarpety.
Wrażliwość na innych zawsze w modzie!!! :)
International Day of Happiness
20 marca br. to Światowy Dzień Szczęścia. Z tej okazji uczestnicy projektu eTwinning EVERYWHERE WITH OUR VALUES wykonywali różne aktywności:
- rozmawiali o szczęściu: Co to jest szczęście?, Kiedy czujemy się szczęśliwi? Co możemy zrobić, aby czuć się szczęśliwymi?
- wpisali swoje skojarzenia związane ze szczęściem w chmurę wyrazową w aplikacji Mentimeter, a przetłumaczone na j. angielski odpowiedzi zostały wpisane w piękne serce w aplikacji WordArt.
- w programie Canva wybrali odpowiedni szablon i stworzyli plakat o Dniu Szczęścia.
Kontynując temat szczęścia w kolejnym dniu:
- stowrzyli klasowe PUDEŁKO SZCZĘŚCIA, które zapełniło się serduszkami zapisanymi "słowami szczęścia". Kaźdy, kto będzie miał gorszy dzień, będzie mógł sięgnąć do tego pudełka i wylosować słowo wsparcia.
- posłuchali piosenki "Don't worry, be happy" najpierw w j. angielskim a później również w wersji polskiej.
- stworzyli przepis na przepyszny "Happines Cake".
Relacja: prezentacja (PL), prezentacja (EN)
Niech "SZCZĘŚCIE" będzie naszym najlepszym codziennym nawykiem.
Spotkanie z podróżnikiem - AMAZONIA
20 marca br. wszyscy uczniowie mogli poznać bliżej region zwany Amazonią, który położony jest w Ameryce Południowej w dorzeczu największej rzeki świata Amazonki.
Pan Krystian Pyrzak, członek grupy podróżniczej trzask.pl barwnie przedstawił życie codzienne zamieszkujących tam ludzi, ich ciężką pracę w porcie, życie w domach na wodzie. Poznaliśmy Manaus - miasto brazylijskie znajdujące się w samym sercu Amazonii słynne z teatru Teatro Amazonas. Przekonaliśmy się, jak wygląda rejs po rzece, przeszliśmy dżunglę amazońską i spotkaliśmy niektóre zwierzęta tam żyjące - jedne niegroźne (np. leniwiec), inne niepozorne, jak np. mrówka "pocisk", której ugryzienie powoduje ból przez całą dobę...
Zobaczyliśmy też pamiątki przywiezione z Amazonii - prawdziwą piranię, tarantulę oraz brazylijską maczetę, hamak i inne akcesoria niezbędne do przetrwania w dżungli.
Ciekawostki i anegdoty z tej wyprawy wzbudziły naszą pasję podróżniczą. Kto wie, może kiedyś i nasze stopy postawimy Amazonii.
7
Greccy bogowie z kl. V
W poniedziałek 18 marca 2024 roku uczniowie klasy V zamienili się w greckich bogów. Każdy uczeń wcielił się w inne bóstwo, poznał wszelkie tajemnice swojej postaci i w niezwykle interesujący sposób zaprezentował się klasie w własnoręcznie wykonanym stroju i z przygotowanymi atrybutami. Do projektu wszyscy podeszli profesjonalnie, a występując przed kolegami, próbowali opanować tremę, uczyli się współpracować w grupie, a wszystko w miłej i serdecznej atmosferze.
Tego dnia każdy wyglądał zjawiskowo, uczniowie zadbali o najdrobniejsze szczegóły charakteryzacji. Na szkolnym korytarzu podziw wzbudziły przepiękne boginie i potężni bogowie. Uczniowie uczcili sukces ucztą na Olimpie, nektarem i ambrozją zapewnili sobie wieczną młodość i urodę.
Pomysł na aktywne zajęcia, miał na celu utrwalenie wiedzy uczniów na temat starożytnej Grecji oraz poznanie ciekawostek na temat poszczególnych bogów. Wszyscy świetnie bawili się podczas przebierania i prezentowania atrybutów władców Olimpu.Zapewne taki sposób poznawania mitów greckich jest znacznie przyjemniejszy i skuteczniejszy niż tradycyjne formy pracy na lekcji.
Lucyna Cyrulik
5
21 Marca 2024 - Skarpetkowe Wyzwanie
Zapraszamy do udziału!!!
Pasowanie na czytelnika
My, uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielka powagą.
Przyrzekamy!
Co roku w bibliotece szkolnej odbywa się wspaniała uroczystość.
Uczniowie klas pierwszych wstępują w poczet czytelników biblioteki, to właśnie wtedy zaczyna się ich niesamowita, czytelnicza przygoda .U nas w szkole taka uroczystość miała miejsce 14 marca 2024 r. FOTORELACJA
Uczniowie klasy pierwsze wraz z wychowawczynią gościli w bibliotece już kilka razy, ale dzisiejsze spotkanie było wyjątkowe.
Zanim nastąpiło przyrzeczenie, pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania oraz zasad postępowania z książkami. Dodatkowo omówiono etykietę zachowania się w bibliotece. Następnie młodzi uczniowie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek i rebusów związanych z książką i biblioteką. W trakcie zabawy przekazane zostały też cenne informacje dotyczące książek z biblioteki. Przed pasowaniem kandydaci na czytelników doskonale poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.
Po takim wprowadzeniu nastąpiło uroczyste przyrzeczenie. Dzieci zobowiązały się do szanowania książek, korzystania z ich mądrościi sumiennego wypełniania obowiązków czytelnika. Wypowiedziane słowa przypieczętowały własnym podpisem.
Świeżo upieczeni czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe książki i oczywiście zakładki do nich.
Pani wychowawczyni z pomocą uczniów wyróżniła też najlepszego czytelnika w kl. I, który został nagrodzony…książką.
Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Radość nowych czytelników była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.
Lucyna Cyrulik
Spotkanie ze strażakami
Uczniów kl. I-III odwiedzili dziś niecodzienni goście- strażacy z OSP GOGOŁÓW, p. Daniel Krawczyk - prezes oraz p. Janusz Pilch - członek jednostki.
Strażacy przybliżyli nam swoją pracę, zaprezentowali podstawowy sprzęt i strój strażacki, odpowiedzieli na nasze pytania oraz zaprosili do odwiedzin w remizie. Serdecznie DZIĘKUJEMY za spotkanie i... do zobaczenia już wkrótce!!!
Matematyka jest the best - projekt w przedszkolu
Pierwszym dużym działaniem w ramach programu „Matematyka jest the best” były obchody Światowego Dnia Matematyki, w które włączyła się cała szkoła. Matematyką można się bawić i rozwijać różne umiejętności.
Dzieci przekonały się o tym podczas wspólnych zabaw w Krainie Figur Geometrycznych na tablicy interaktywnej. Przedszkolaki doskonaliły m.in. orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały figury geometryczne i tworzyły z nich niepowtarzalne obrazy. Zajęcia poprowadziła nauczycielka matematyki – pani Jolanta Drozdalska.
Przedszkolaki miały też możliwość zapoznać się z tajnikami robotyki. Mogły złożyć swojego pierwszego robota z klocków LEGO. Pomagał im w tym nauczyciel informatyki i matematyki – pan Artur Winiarski.
Dziękujemy za owocną współpracę i mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Matematyki na stałe wejdą do naszego przedszkolnego kalendarza imprez.
12
Dzień Matematyki 2024
Dzień Przedmiotów Ścisłych 2024
Marcowa aktywność w ramach projektu STEAM UP
- Ostatnim wspólnym zadaniem wieńczącym projekt STEAM UP jest wykonanie "podręcznika" instrukcji różnych aktywności STEAM dotyczących kosmosu.
Archiwum Aktualności